Skip to content

209 Sinnickson St

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block85
Lot20
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description1/2 DF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
20%
Improvement Value:$26,300
80%
Total Assessment$32,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,705+4.6%
2024$2,586+8.3%
2023$2,388+2.1%
2022$2,340+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
Sq Ft1,176DeedBook 4682, Page 173Recorded11/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$193,414
Sq Ft1,047DeedBook 4648, Page 1586Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1018, Page 286

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook 665, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1890