Skip to content

413 Magnolia St

Salem, NJ 08079

Built 1960
Church/Charitable

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
23%
Improvement Value:$40,200
77%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$3,051+1.3%
2017$3,012+0.5%
2016$2,996+1.0%
2015$2,967+32.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960