Skip to content

Cor E Brwy & Yorke St.

Salem, NJ 08079

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block90
Lot5
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionSTATIONSTORWASH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
37%
Improvement Value:$326,100
63%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,763+4.6%
2024$40,885+8.3%
2023$37,749+2.1%
2022$36,990+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 4234, Page 567Recorded5/3/2017

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 3124, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1960