Skip to content

207 Pine Ave

Salem, NJ 08079

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block99
Lot26
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
DescriptionSF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
43%
Improvement Value:$45,500
57%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+4.6%
2024$6,226+13.3%
2023$5,494+2.1%
2022$5,384+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,318DeedBook 4649, Page 1400Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,318DeedBook 4638, Page 1225Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1291, Page 284

Property Sale

Sale
$82,200
DeedBook 858, Page 307

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 743, Page 158

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 704, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1952