Skip to content

187 Richwood Rd

Monroeville, NJ 08343

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block44
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityUpper Pittsgrove Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O+BARN
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$138,400
70%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+3.3%
2024$5,914+6.5%
2023$5,551+2.8%
2022$5,402+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931