Skip to content

121 Richwood Road

Monroeville, NJ 08343

Built 1990
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block45
Lot7.03
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityUpper Pittsgrove Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
22%
Improvement Value:$241,000
78%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743-46.9%
2024$8,934+6.7%
2023$8,371+2.8%
2022$8,140+12.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990