Skip to content

1 Colson Court

Woodstown, NJ 08098

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block18
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2S-X-1AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
63%
Improvement Value:$45,000
37%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,896+1.3%
2024$4,835+3.7%
2023$4,663+2.3%
2022$4,558+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,208DeedBook 4697, Page 1004Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3616, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1900