Skip to content

14 Colson Court

Woodstown, NJ 08098

Built 1951

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
May 16, 2003

Property Information

Block18
Lot27
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5S AL F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
47%
Improvement Value:$89,100
53%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+1.3%
2024$6,667+3.7%
2023$6,430+2.3%
2022$6,285+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 1131, Page 232

Property Sale

Sale
$104,410
DeedBook 1051, Page 86

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 959, Page 312

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 882, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1951