Skip to content

6-8 Bowen Ave

Woodstown, NJ 08098

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block22
Lot18
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-T
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,986
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
32%
Improvement Value:$196,400
68%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+1.3%
2024$11,482+3.7%
2023$11,073+2.3%
2022$10,824+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1032, Page 139

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 656, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1870