Skip to content

48 Dickinson St

Woodstown, NJ 08098

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block34
Lot14
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
52%
Improvement Value:$87,900
48%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+1.3%
2024$7,266+3.7%
2023$7,007+2.3%
2022$6,850+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From: KEATON, CLYDE D JR + MARION B

To: COSTELLO, FRANK

Sq Ft1,248DeedBook 4562, Page 1754Recorded9/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940