Skip to content

105 Green St

Woodstown, NJ 08098

Built 1880

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block39
Lot6
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class15
Description2S-AL-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
52%
Improvement Value:$36,000
48%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+1.3%
2024$2,975+3.7%
2023$2,869+2.3%
2022$2,804+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000

From: GOSS, EDWARD J JR

To: WADE, JONATHAN M JR + SHANNON M

Sq Ft1,611DeedBook 4299, Page 53Recorded9/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1880