Skip to content

16 Alloway Rd

Woodstown, NJ 08098

Built 1960

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block44
Lot16
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityWoodstown Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class15
Description1S AL R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
48%
Improvement Value:$54,600
52%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,217+1.3%
2024$4,164+3.7%
2023$4,016+2.3%
2022$3,926+3.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$123,000

From: FRANCO, KENNETH I

To: TARRIERO, TRICIA N

Sq Ft864DeedBook 4516, Page 1326Recorded3/4/2019

Property Sale

Sale
$30,000

From: PCIII REO LLC

To: FRANCO, KENNETH I

Sq Ft864DeedBook 4479, Page 87Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$33,654
DeedBook 762, Page 145

Property Sale

Sale
$33,654
DeedBook 747, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1960