Skip to content

270 Airport Road

Bedminster, NJ 07921

Built 1957

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block62
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBedminster Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,044
Acreage5.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,800
49%
Improvement Value:$363,500
51%
Total Assessment$712,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+0.2%
2024$8,435+2.2%
2023$8,253+1.9%
2022$8,097-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To: Bartley, John & Heidi

Sq Ft2,044DeedBook 7283, Page 2063Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale

From: BARTLEY, CHARLES

To: BARTLEY, CHRISTOPHER C ET AL

Sq Ft1,560DeedBook 6703, Page 1700Recorded3/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957