Skip to content

11 Owens Ct

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1997

Last Sale Price
$1,440,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block3402
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernards Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class21
Description2S-F-L-3AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage5,177
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$508,400
30%
Improvement Value:$1,175,200
70%
Total Assessment$1,683,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,923+6.3%
2024$26,261+3.3%
2023$25,428+1.0%
2022$25,164-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,440,000

To: Jaffery, Irfan & Tabassum, Afshan

Sq Ft5,177DeedBook 7436, Page 1559Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$755,184
DeedBook 2119, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1997