Skip to content

274 Stonehouse Rd

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1958
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block8101
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernards Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-2AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,950
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,500
55%
Improvement Value:$258,600
45%
Total Assessment$580,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710-0.4%
2024$9,749+0.3%
2023$9,717+1.5%
2022$9,572+0.8%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-007910-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 2032, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1958