Skip to content

29 Mine Ave

Bernardsville, NJ 07924

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 23, 2022

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,281
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,800
38%
Improvement Value:$242,800
62%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+3.2%
2024$6,905+2.4%
2023$6,743+2.6%
2022$6,573+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,281DeedBook 7350, Page 1581Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 6611, Page 761

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6551, Page 2739

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1900, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1955