Skip to content

6 Maple St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1890

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block105
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,400
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
31%
Improvement Value:$339,500
69%
Total Assessment$488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,860+3.1%
2024$8,597+2.5%
2023$8,384+3.1%
2022$8,132+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 7092, Page 2449Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6445, Page 2756

Property Built

Built

Year Built: 1890