Skip to content

3 Prospect St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1905

Last Sale Price
$443,350
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page67

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,300
32%
Improvement Value:$315,700
68%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+3.1%
2024$8,159+21.9%
2023$6,695+2.7%
2022$6,518+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,350

To: Ruffner, Mary & Holloway, Andrew

Sq Ft1,190DeedBook 7495, Page 790Recorded3/2/2023

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2127, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1905