Skip to content

190 Peachcroft Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1961

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block10
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,670
Acreage5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$571,100
60%
Improvement Value:$383,700
40%
Total Assessment$954,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,022+3.6%
2024$16,433+0.9%
2023$16,280-6.7%
2022$17,453+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1961