Skip to content

24 Bernards Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1981

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 10, 2008

Property Information

Block111
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page69

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,300
26%
Improvement Value:$414,100
74%
Total Assessment$563,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.0%
2024$9,920+2.6%
2023$9,672+3.3%
2022$9,367+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1415, Page 614