Skip to content

23 Morristown Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage1,512
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,500
65%
Improvement Value:$159,000
35%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+4.5%
2024$7,875+7.9%
2023$7,301-0.3%
2022$7,322+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 7060, Page 1621Recorded7/31/2018