Skip to content

9 Orchard St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1890

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block131
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page74

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
45%
Improvement Value:$287,900
55%
Total Assessment$523,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,472+2.4%
2024$9,249+2.3%
2023$9,038+8.8%
2022$8,304+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$454,000

From: MANNING, TIMOTHY R & OLIVIA

To: Lucid, Andrew R. & Laura M., LUCID, ANDREW R. & LAURA M.

Sq Ft1,248DeedBook 7245, Page 1174Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From: AMELANG, HELENE L.

To: MANNING, TIMOTHY R. & OLIVIA

Sq Ft1,248DeedBook 7079, Page 3205Recorded10/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1890