Skip to content

150 Mount Airy Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1953

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block132
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,554
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,600
41%
Improvement Value:$354,700
59%
Total Assessment$600,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866+9.5%
2024$9,920+2.5%
2023$9,680+10.5%
2022$8,757+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 7512, Page 3221Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 6635, Page 969

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5574, Page 58

Property Sale

Sale
$216,250
DeedBook 2034, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1953