Skip to content

130 Boulderwood Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1973

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 16, 2000

Property Information

Block14.01
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,677
Acreage5.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$762,700
53%
Improvement Value:$671,800
47%
Total Assessment$1,434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,577+2.4%
2024$24,986+0.6%
2023$24,834-2.7%
2022$25,534+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft3,677DeedBook 2332, Page 351

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1351, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1973