Skip to content

73-3 Post Kunhardt Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1957

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block16
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,243
Acreage5.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$674,600
57%
Improvement Value:$508,700
43%
Total Assessment$1,183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,225+1.8%
2024$20,845+0.4%
2023$20,753+2.2%
2022$20,308-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft4,239DeedBook 7027, Page 991Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2172, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1957