Skip to content

40 Pfizer Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1965

Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block17
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,832
Acreage5.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,500
80%
Improvement Value:$152,700
20%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,957+2.2%
2024$13,655+0.3%
2023$13,618+0.9%
2022$13,497+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 7086, Page 415Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 6664, Page 1530Recorded8/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965