Skip to content

18 Stone Fence Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1969

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 3, 2007

Property Information

Block22
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,971
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,200
43%
Improvement Value:$516,700
57%
Total Assessment$898,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,027+2.8%
2024$15,586+1.5%
2023$15,357+2.3%
2022$15,010+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft2,971DeedBook 6026, Page 1991

Property Sale

Sale
$445,900
DeedBook 1640, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1969