Skip to content

120 Post Kennel Rd.

Far Hills, NJ 07931

Built 1939

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
May 12, 1993

Property Information

Block27
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page27

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage5,337
Acreage6.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$811,800
50%
Improvement Value:$801,100
50%
Total Assessment$1,612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,484+2.0%
2024$29,896+1.3%
2023$29,513+0.5%
2022$29,374+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft5,337DeedBook 1907, Page 633

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1407, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1939