Skip to content

30 Southfield Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1978

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block28
Lot49.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,868
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,400
38%
Improvement Value:$565,300
62%
Total Assessment$913,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,545+2.4%
2024$16,152+0.9%
2023$16,010+2.6%
2022$15,610-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$679,000

To:

Sq Ft2,868DeedBook 5154, Page 2716

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1558, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1978