Skip to content

25 Jean Place

Bernardsville, NJ 07924

Built 1986

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block28
Lot58.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class20
Description1S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,419
Acreage5.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$596,400
45%
Improvement Value:$718,900
55%
Total Assessment$1,315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,599+2.9%
2024$22,941+7.7%
2023$21,309+2.1%
2022$20,874-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft4,419DeedBook 7423, Page 3661Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$930,000
DeedBook 1628, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1986