Skip to content

81 Mountain Top Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$1,435,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block2
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage2,834
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$406,200
33%
Improvement Value:$814,700
67%
Total Assessment$1,220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,680+27.9%
2024$16,166+1.1%
2023$15,987+2.4%
2022$15,605-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,435,000

To:

Sq Ft2,834DeedBook 7574, Page 2518Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 2198, Page 91

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1352, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1900