Skip to content

26 Berkshire Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1965

Last Sale Price
$1,122,500
Last Sale Date
May 2, 2014

Property Information

Block30
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page30

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,479
Acreage5.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,000
45%
Improvement Value:$650,700
55%
Total Assessment$1,187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,307+2.0%
2024$19,917+0.9%
2023$19,748+5.3%
2022$18,753-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,122,500

From:

To:

Sq Ft3,479DeedBook 6715, Page 3761Recorded5/12/2014

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1504, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1965