Skip to content

61 Mendham Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1968

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 5, 1983

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page34

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,828
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
49%
Improvement Value:$356,500
51%
Total Assessment$698,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,627+2.9%
2024$12,275+1.3%
2023$12,118+2.1%
2022$11,871+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,828DeedBook 1484, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1968