Skip to content

9 Chestnut Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1961

Last Sale Price
$820,500
Last Sale Date
Apr 22, 2013

Property Information

Block34
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page34

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,745
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,700
36%
Improvement Value:$616,700
64%
Total Assessment$963,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,450+0.5%
2024$17,358+1.8%
2023$17,059+2.8%
2022$16,590+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,500

To:

Sq Ft2,745DeedBook 6628, Page 1665

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 2184, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1961