Skip to content

99 Mine Mount Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 1993

Property Information

Block36
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page36

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,620
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,700
50%
Improvement Value:$328,300
50%
Total Assessment$656,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,855+1.9%
2024$11,636+1.2%
2023$11,493+3.3%
2022$11,128+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$223,500
DeedBook 1880, Page 55

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1721, Page 228

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1674, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1946