Skip to content

20 Thompson St.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1997

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block37
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page37

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,458
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,300
23%
Improvement Value:$464,900
77%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+36.6%
2024$8,038+2.5%
2023$7,840+3.3%
2022$7,589+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 7514, Page 2922Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$244,500
DeedBook 2295, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2091, Page 159