Skip to content

11 Windwood Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1959

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block39
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page33

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,050
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,000
51%
Improvement Value:$390,100
49%
Total Assessment$794,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,348+5.1%
2024$13,647+3.5%
2023$13,188+1.8%
2022$12,954+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft2,050DeedBook 7608, Page 2404Recorded3/27/2025

Property Sale

Sale
$637,500

To:

Sq Ft2,050DeedBook 7186, Page 2618Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1375, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1959