Skip to content

211 Dryden Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1978

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block3
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings4
ZoningR110
Sq Footage4,190
Acreage5.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$658,900
59%
Improvement Value:$461,600
41%
Total Assessment$1,120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,224+3.5%
2024$19,542+0.4%
2023$19,472+1.6%
2022$19,174-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000

To:

Sq Ft4,190DeedBook 5996, Page 3610

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 1524, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1978