Skip to content

31 Seney Dr.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1910

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page40

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,097
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,900
39%
Improvement Value:$351,700
61%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+3.2%
2024$10,117+1.6%
2023$9,955+2.5%
2022$9,708+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft2,097DeedBook 6445, Page 729

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1494, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1910