Skip to content

58 Old Fort Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1994

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block44
Lot10.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,974
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,000
33%
Improvement Value:$767,200
67%
Total Assessment$1,144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,735+2.4%
2024$20,249+1.5%
2023$19,950+2.9%
2022$19,384+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 6891, Page 3581Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$958,000
DeedBook 6338, Page 3497

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 2093, Page 122

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1947, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1882, Page 626