Skip to content

10 Highview Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1998

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block52
Lot16.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,662
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,200
33%
Improvement Value:$522,700
67%
Total Assessment$785,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+3.4%
2024$13,768+1.7%
2023$13,543+1.5%
2022$13,341+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$678,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 7354, Page 3304Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2237, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1998