Skip to content

3 Old Army Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1987

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block52
Lot7.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page42

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,450
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,200
35%
Improvement Value:$471,900
65%
Total Assessment$723,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,100+7.1%
2024$12,227+1.9%
2023$12,003+6.9%
2022$11,231+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 7147, Page 2903Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 1952, Page 417

Property Sale

Sale
$278,750
DeedBook 1827, Page 521

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1666, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1987