Skip to content

57 Old Army Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1926

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page44

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,276
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,500
38%
Improvement Value:$507,900
62%
Total Assessment$814,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,747+3.5%
2024$14,244+1.5%
2023$14,034+1.1%
2022$13,876+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 6090, Page 1511

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 2300, Page 466

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 1843, Page 638

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1529, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1926