Skip to content

6 Childsworth Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1910

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page43

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,821
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,900
29%
Improvement Value:$734,000
71%
Total Assessment$1,034,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,762+18.3%
2024$15,857+1.7%
2023$15,599+1.5%
2022$15,361+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft2,821DeedBook 5829, Page 2813

Property Sale

Sale
$328,860
DeedBook 1963, Page 644

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 1791, Page 795

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 1582, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1910