Skip to content

43 Mullens Lane

Bernardsville, NJ 07924

Built 1970

Last Sale Date
Jan 27, 2018

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page46

Building Details

Building Class21
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,020
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,000
31%
Improvement Value:$774,700
69%
Total Assessment$1,121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,334+3.4%
2024$19,672+1.8%
2023$19,333+72.7%
2022$11,197+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6414, Page 2018

Property Built

Built

Year Built: 1970