Skip to content

2b Somerset Hills Court

Bernardsville, NJ 07924

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block62
Lot4.22B
QualifierCONDO
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,276
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,700
40%
Improvement Value:$249,000
60%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,525+4.3%
2024$7,212+1.2%
2023$7,127+2.6%
2022$6,943+5.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6182, Page 3086

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5669, Page 144

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2138, Page 377

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1811, Page 342

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 1508, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1982