Skip to content

2f Somerset Hills Court

Bernardsville, NJ 07924

Built 1982

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block62
Lot4.22F
QualifierCONDO
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,483
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
41%
Improvement Value:$284,800
59%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733+4.3%
2024$8,369-0.0%
2023$8,371+2.5%
2022$8,166+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 6675, Page 1277Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5066, Page 2587

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2049, Page 523

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1814, Page 389

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 1531, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1982