Skip to content

4e Somerset Hills Court

Bernardsville, NJ 07924

Built 1982

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Mar 30, 1987

Property Information

Block62
Lot4.24E
QualifierCONDO
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,448
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,500
39%
Improvement Value:$289,900
61%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+4.2%
2024$8,098+0.2%
2023$8,082+2.7%
2022$7,869+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft1,448DeedBook 1626, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1982