Skip to content

54 Mullens Lane

Bernardsville, NJ 07924

Built 1952

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block63
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page46

Building Details

Building Class20
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,720
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,600
53%
Improvement Value:$276,100
47%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+3.9%
2024$10,168+0.9%
2023$10,073+0.4%
2022$10,034+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 6137, Page 3645

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 1644, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1952