Skip to content

69 Claremont Rd

Bernardsville, NJ 07924

Vacant Land

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block69
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
DescriptionRECORD ONLY
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$1,265+8.3%
2002$1,169+1.6%
2001$1,151-0.6%
2000$1,158+6.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000

To:

DeedBook 7405, Page 2009Recorded11/30/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1622, Page 870